Skip to content

309 Bollen CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jun 2, 2015

Property Information

Block78.20
Lot3
QualifierC13
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2008

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6220, Page 1345Recorded6/15/2015

Property Sale

Sale
$341,000
DeedBook 5552, Page 220

Property Sale

Sale
$265,200
DeedBook 4148, Page 173

Property Sale

Sale
$161,944
DeedBook 2887, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1994