Skip to content

6 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block78.22
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,622
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,100
40%
Improvement Value:$316,700
60%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,726+6.5%
2024$15,708+4.9%
2023$14,980+2.5%
2022$14,618+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,622DeedBook 6597, Page 668Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$262,940
DeedBook 3207, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1997