Skip to content

2 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 9, 2014

Property Information

Block78.22
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,016
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
43%
Improvement Value:$284,900
57%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,772+6.7%
2024$14,785+4.9%
2023$14,099+2.5%
2022$13,758+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 6197, Page 335Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$226,375
DeedBook 3323, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1997