Skip to content

3 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$225,505
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block78.23
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,464
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
43%
Improvement Value:$304,200
57%
Total Assessment$534,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,877+6.4%
2024$15,855+4.9%
2023$15,118+2.5%
2022$14,752+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,505
DeedBook 3205, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1997