Skip to content

5 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block78.23
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,329
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,600
44%
Improvement Value:$291,200
56%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,442+6.5%
2024$15,433+4.8%
2023$14,720+2.5%
2022$14,364+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,329DeedBook 6392, Page 380Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$232,550
DeedBook 3204, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1997