Skip to content

7 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2010

Property Information

Block78.23
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,500
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,600
41%
Improvement Value:$328,300
59%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,644+6.3%
2024$16,597+4.9%
2023$15,824+2.5%
2022$15,441+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,925
DeedBook 3178, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1997