Skip to content

4 Masters WayPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block78.23
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,402
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,700
42%
Improvement Value:$325,300
58%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,679+6.3%
2024$16,631+4.9%
2023$15,855+2.5%
2022$15,471+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,402DeedBook 6566, Page 1766Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$617,500
DeedBook 4936, Page 279

Property Sale

Sale
$479,900
DeedBook 4402, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$249,074
DeedBook 3175, Page 24