Skip to content

9 Grange RoadPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$369,800
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block78.26
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,849
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
38%
Improvement Value:$199,700
62%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+6.8%
2024$9,315+3.0%
2023$9,046+2.5%
2022$8,821+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,800

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 6306, Page 28Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$229,296
DeedBook 3592, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1999