Skip to content

7 Grange RoadPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block78.26
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,544
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
43%
Improvement Value:$161,800
57%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931+7.1%
2024$8,340+2.9%
2023$8,106+2.5%
2022$7,910+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,544DeedBook 6559, Page 1208Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5528, Page 239

Property Sale

Sale
$197,559
DeedBook 3621, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1999