Skip to content

5 Grange RoadPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block78.26
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,543
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
41%
Improvement Value:$174,600
59%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+6.9%
2024$8,743+2.9%
2023$8,498+2.5%
2022$8,292+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 6365, Page 1188Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 6181, Page 582Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5818, Page 256

Property Sale

Sale
$183,438
DeedBook 3594, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1998