Skip to content

1 Grange RoadPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block78.26
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,920
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
37%
Improvement Value:$208,500
63%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+6.5%
2024$9,807+2.9%
2023$9,535+2.5%
2022$9,304+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,920DeedBook 6450, Page 1765Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 5320, Page 1

Property Sale

Sale
$209,493
DeedBook 3601, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1998