Skip to content

4 Foster RoadPennington, NJ 08534

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block78.26
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,948
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
31%
Improvement Value:$276,500
69%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+5.9%
2024$11,943+2.8%
2023$11,615+2.8%
2022$11,298+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,948DeedBook 6598, Page 1085Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 6217, Page 209Recorded4/28/2015

Property Sale

Sale
$260,737
DeedBook 3681, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1999