Skip to content

8 Foster RoadPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block78.26
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,933
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
32%
Improvement Value:$267,100
68%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,363+6.0%
2024$11,662+2.9%
2023$11,334+2.5%
2022$11,059+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,933DeedBook 6227, Page 741Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4778, Page 257

Property Sale

Sale
$228,490
DeedBook 3669, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1999