Skip to content

4 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$211,775
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block78.26
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,087
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
36%
Improvement Value:$217,900
64%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769+6.4%
2024$10,118+2.8%
2023$9,841+2.5%
2022$9,603+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,775
DeedBook 3424, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1998