Skip to content

8 Hope StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 18, 2008

Property Information

Block78.27
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,861
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
38%
Improvement Value:$197,000
62%
Total Assessment$319,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,080+6.6%
2024$9,452+2.9%
2023$9,189+2.5%
2022$8,967+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5978, Page 46

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4183, Page 273

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3940, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1997