Skip to content

10 Hope StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2009

Property Information

Block78.27
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,214
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
30%
Improvement Value:$295,200
70%
Total Assessment$420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,282+5.8%
2024$12,551+2.8%
2023$12,205+2.5%
2022$11,910+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$296,868
DeedBook 3321, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1997