Skip to content

62 Foster RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block78.27
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,769
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
41%
Improvement Value:$178,300
59%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+6.9%
2024$8,884+2.9%
2023$8,636+2.5%
2022$8,427+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,769DeedBook 6580, Page 1107Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6099, Page 37

Property Sale

Sale
$209,070
DeedBook 3318, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1997