Skip to content

25 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block78.27
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,849
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
37%
Improvement Value:$211,500
63%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,573+6.5%
2024$9,929+2.9%
2023$9,645+2.5%
2022$9,412+7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 6301, Page 1903Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$217,298
DeedBook 3356, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1997