Skip to content

3 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block78.27
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,547
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
43%
Improvement Value:$157,900
57%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,805+7.1%
2024$8,218+2.9%
2023$7,987+2.5%
2022$7,794+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,547DeedBook 6502, Page 1212Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 6274, Page 1320Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4916, Page 48

Property Sale

Sale
$181,545
DeedBook 3553, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1998