Skip to content

2 Hope StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block78.27
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,726
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
41%
Improvement Value:$176,800
59%
Total Assessment$299,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446+6.9%
2024$8,838+2.9%
2023$8,590+5.6%
2022$8,132+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6433, Page 180

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,726DeedBook 6433, Page 180Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4258, Page 296

Property Sale

Sale
$212,652
DeedBook 3504, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1997