Skip to content

42 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$504,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block78.28
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
38%
Improvement Value:$199,500
62%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+6.6%
2024$9,529+5.7%
2023$9,016+2.5%
2022$8,792+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$504,000
Sq Ft1,920DeedBook 6495, Page 153Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$204,425
DeedBook 3269, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1997