Skip to content

46 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block78.28
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,232
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
30%
Improvement Value:$287,200
70%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,042+5.9%
2024$12,319+2.8%
2023$11,979+2.5%
2022$11,689+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6252, Page 62

Property Sale

Sale
$401,500

From:

To:

Sq Ft3,232DeedBook 6221, Page 824Recorded6/23/2015

Property Sale

Sale
$209,200
DeedBook 3276, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1997