Skip to content

49 Foster RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 18, 2013

Property Information

Block78.28
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,849
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
38%
Improvement Value:$200,300
62%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+6.6%
2024$9,565+2.9%
2023$9,296+2.5%
2022$9,071+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6177, Page 1518

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 6177, Page 1518Recorded9/4/2013

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 4302, Page 77

Property Sale

Sale
$219,250
DeedBook 3313, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1997