Skip to content

8 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Jun 1, 2010

Property Information

Block78.28
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1.5SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,044
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
32%
Improvement Value:$269,200
68%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,439+6.0%
2024$11,735+2.8%
2023$11,410+2.5%
2022$11,134+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 6056, Page 716

Property Sale

Sale
$222,759
DeedBook 3282, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1997