Skip to content

10 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block78.28
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,856
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
32%
Improvement Value:$260,300
68%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,142+6.1%
2024$11,448+5.3%
2023$10,876+2.7%
2022$10,586+7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,856DeedBook 6601, Page 1959Recorded8/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1997