Skip to content

21 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 7, 2012

Property Information

Block78.29
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,044
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
31%
Improvement Value:$279,700
69%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,795+5.9%
2024$12,080+2.9%
2023$11,744+2.5%
2022$11,459+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6148, Page 1073

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 5495, Page 286

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4507, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1997