Skip to content

25 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block78.29
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,529
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
43%
Improvement Value:$159,700
57%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,893+7.1%
2024$8,303+6.1%
2023$7,823+2.6%
2022$7,627+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,529DeedBook 6558, Page 1651Recorded6/10/2024

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,529DeedBook 6505, Page 239Recorded10/28/2022

Property Sale

Sale
$177,322
DeedBook 3251, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1997