Skip to content

43 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 2, 2019

Property Information

Block78.29
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,809
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
38%
Improvement Value:$196,500
62%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065+6.7%
2024$9,437+2.9%
2023$9,174+2.5%
2022$8,952+7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,809DeedBook 6390, Page 185Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6038, Page 33

Property Sale

Sale
$208,387
DeedBook 3283, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1997