Skip to content

1 Temple CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block78.29
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,856
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
35%
Improvement Value:$241,100
65%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,665+6.2%
2024$10,986+2.9%
2023$10,679+2.5%
2022$10,421+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 6261, Page 1305Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 3538, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1997