Skip to content

58 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block78.30
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2014

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,216
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
42%
Improvement Value:$301,500
58%
Total Assessment$522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,502+3.3%
2024$15,974-0.1%
2023$15,989+2.5%
2022$15,603+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 4291, Page 269

Property Sale

Sale
$280,866
DeedBook 3544, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1998