Skip to content

18 Donovan RdPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block78.30
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2014

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,700
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
41%
Improvement Value:$332,200
59%
Total Assessment$563,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,777+3.3%
2024$17,208-0.1%
2023$17,225+2.5%
2022$16,809+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 6411, Page 1857Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 6202, Page 1717Recorded9/23/2014

Property Sale

Sale
$587,000
DeedBook 6063, Page 479

Property Sale

Sale
$447,500
DeedBook 4310, Page 25

Property Sale

Sale
$291,852
DeedBook 3542, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1998