Skip to content

18 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 8, 2015

Property Information

Block78.31
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,849
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
38%
Improvement Value:$198,500
62%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131+6.6%
2024$9,501+2.9%
2023$9,235+2.5%
2022$9,012+7.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6220, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1998