Skip to content

20 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block78.31
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,849
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
38%
Improvement Value:$199,000
62%
Total Assessment$322,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,172+9.5%
2024$9,291+2.9%
2023$9,025+2.5%
2022$8,801+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$503,000
Sq Ft1,849DeedBook 6514, Page 1471Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$218,899
DeedBook 3379, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1998