Skip to content

24 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$433,500
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block78.31
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,330
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
28%
Improvement Value:$325,200
72%
Total Assessment$452,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,273+5.7%
2024$13,501+2.8%
2023$13,129+2.5%
2022$12,812+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$433,500
DeedBook 6169, Page 138

Property Sale

Sale
$419,432
DeedBook 3456, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1998