Skip to content

26 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$275,502
Last Sale Date
Feb 4, 1998

Property Information

Block78.31
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,969
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
33%
Improvement Value:$257,800
67%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,066+6.1%
2024$11,374+2.8%
2023$11,061+2.5%
2022$10,794+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,502
DeedBook 3317, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1997