Skip to content

28 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$306,150
Last Sale Date
Dec 31, 1997

Property Information

Block78.31
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,814
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,100
32%
Improvement Value:$262,200
68%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,195+6.0%
2024$11,500+2.9%
2023$11,178+2.5%
2022$10,907+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$306,150
DeedBook 3326, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1997