Skip to content

30 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block78.31
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2013

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,849
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
33%
Improvement Value:$251,500
67%
Total Assessment$375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,848+6.1%
2024$11,164+2.9%
2023$10,850+2.5%
2022$10,588+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,849DeedBook 6538, Page 729Recorded10/20/2023

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 6205, Page 1583Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$281,037
DeedBook 3457, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1998