Skip to content

11 Donovan RdPennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 30, 2020

Property Information

Block78.31
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2014

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,862
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
39%
Improvement Value:$357,000
61%
Total Assessment$581,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,342+3.3%
2024$17,755-0.1%
2023$17,773+2.5%
2022$17,343+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 6408, Page 1475Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 6152, Page 692

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 5819, Page 160

Property Sale

Sale
$310,009
DeedBook 3750, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1999