Skip to content

1 Donovan RdPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$272,798
Last Sale Date
Nov 17, 1998

Property Information

Block78.31
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2014

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,526
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,100
41%
Improvement Value:$311,800
59%
Total Assessment$529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,729+6.4%
2024$15,723+4.8%
2023$14,998+2.5%
2022$14,635+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,798
DeedBook 3506, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1998