Skip to content

1 Henley PlacePennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block78.31
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2014

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,154
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,300
38%
Improvement Value:$368,600
62%
Total Assessment$596,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,844+6.1%
2024$17,758+4.9%
2023$16,935+2.5%
2022$16,525+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$607,500

From:

To:

Sq Ft3,154DeedBook 6222, Page 978Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$432,500
DeedBook 4239, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1998