Skip to content

78 Stanford Rd EastPennington, NJ 08534

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block78.31
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2014

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,522
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,800
43%
Improvement Value:$284,500
57%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,826+6.7%
2024$14,837+4.9%
2023$14,148+2.5%
2022$13,806+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft2,522DeedBook 6590, Page 478Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$651,000
Sq Ft2,522DeedBook 6471, Page 710Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6115, Page 513

Property Sale

Sale
$276,628
DeedBook 3445, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1998