Skip to content

249 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1974

Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block78.31
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,852
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
49%
Improvement Value:$157,400
51%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,743+3.3%
2024$9,431-0.1%
2023$9,440+2.5%
2022$9,212+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6293, Page 1835

Property Built

Built

Year Built: 1974