Skip to content

235 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block78.31
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF/2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,566
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
51%
Improvement Value:$150,500
49%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,632+6.2%
2024$9,074-0.1%
2023$9,083+2.5%
2022$8,857+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,566DeedBook 6542, Page 1522Recorded12/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1954