Skip to content

143 Coburn RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$424,900
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC143
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2042/BLDG25
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
25%
Improvement Value:$323,200
75%
Total Assessment$432,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,660+3.3%
2024$13,223+3.4%
2023$12,793+2.5%
2022$12,483+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$424,900
DeedBook 6152, Page 1715

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 5934, Page 289

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4548, Page 28

Property Sale

Sale
$262,643
DeedBook 3672, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1997