Skip to content

170 Coburn RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$166,963
Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC170
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH1560/BLDG26
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
33%
Improvement Value:$218,200
67%
Total Assessment$327,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+3.3%
2024$10,015+4.5%
2023$9,581+2.5%
2022$9,349+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$166,963
DeedBook 3609, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1997