Skip to content

203 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC203
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG18
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
28%
Improvement Value:$276,100
72%
Total Assessment$385,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,173+3.3%
2024$11,784+3.8%
2023$11,352+2.5%
2022$11,077+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,208DeedBook 6449, Page 633Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$229,531
DeedBook 3573, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1997