Skip to content

206 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC206
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH1750/BLDG 19
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
31%
Improvement Value:$242,600
69%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116+3.3%
2024$10,760+4.2%
2023$10,327+2.5%
2022$10,077+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,806DeedBook 6513, Page 1538Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 6222, Page 550Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6113, Page 272

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4588, Page 127

Property Sale

Sale
$215,785
DeedBook 3505, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1997