Skip to content

217 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC217
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG 17
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
27%
Improvement Value:$296,300
73%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811+3.3%
2024$12,401+3.6%
2023$11,970+2.5%
2022$11,680+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 6233, Page 791Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$373,000
DeedBook 6153, Page 1561

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6069, Page 960

Property Sale

Sale
$383,900
DeedBook 4709, Page 200

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 3937, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1997