Skip to content

225 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC225
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2042/BLDG 17
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
26%
Improvement Value:$313,300
74%
Total Assessment$422,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+3.3%
2024$12,921+3.4%
2023$12,490+2.5%
2022$12,188+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6573, Page 203

Property Sale

Sale
$208,401
DeedBook 3471, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1997