Skip to content

226 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC226
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG20
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
28%
Improvement Value:$288,600
72%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,568+3.3%
2024$12,166+3.7%
2023$11,734+2.5%
2022$11,450+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,208DeedBook 6380, Page 924Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$436,900
DeedBook 5346, Page 223

Property Sale

Sale
$215,548
DeedBook 3537, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1997